Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

KADINLARIN KEŞİFLERİ – TARİHTEKİ 10 KADIN KEŞFİ

Ana Sayfa » 10 ŞEY » KADINLARIN KEŞİFLERİ – TARİHTEKİ 10 KADIN KEŞFİ

Kadınların hayatımızdaki yerleri sorgulanamaz. Kadınlar dünya hayatına yani yaşam döngüsüne en önemli etkenlerdir.Bunun yanı sıra bize kattıkları bu inanılmaz keşifler sayesinde gözümüzde bir kez daha parladılar sizi çok tutmadan yazımıza geçelim.

Kadınların Keşifleri - Tarihten 10 İnanılmaz Keşif 1

 

1 – DNA

Kadınların Keşifleri

Bilim dünyasındaki tartışmalara göre, DNA’yı keşfederek 1962’de Nobel Ödülü’nün sahibi olan bilim insanları James Watson ve Francis Crick, bu keşiflerini aslında Rosalind Franklin’e borçlu.

Eğer iki önemli bilgi,  DNA’nın yapısı üzerine çalışan Franklin’in laboratuvarından bilgisi olmadan rakipleri Watson ve Crick’in laboratuvarına taşınmasaydı, bu ikilinin bu keşfi yapamayacağı ifade ediliyor.

DNA Nedir ? Tıklayınız

 

2 – Dünya’nın İç Çekirdeği

 

Kadınların Keşifleri

 

Dünya birkaç katmandan oluşur. Bu katmanları sınıflandırmanın farklı yolları olsa da, onları 1936’da Danimarkalı sismolog Inge Lehmann tarafından keşfedilen kabuğa, mantoya, dış çekirdeğe ve iç çekirdeğe böleceğiz.

Dünyanın içi çekirdeği nedir ? Tıklayınız

3 – Samanyolu Galaksisi’nin Yapısı

 

Kadınların Keşifleri

 

Rensselaer Politeknik Enstitüsündeki Fizik Profesörü Heidi Jo Newberg, Samanyolu galaksisinin yapısı hakkındaki bilgilerimize katkılarıyla bilinir . 

Samanyolu, güneş sistemimizi içeren bir sarmal gök adadır. 100.000 ışıkyılı gibi etkileyici bir alana yayılıyor.

 

4 – Nükleer Fisyon

 

Kadınların Keşifleri

 

Gündüzleri çok sık olduğu gibi, nükleer fizyonu keşfeden ikililerden biri olan Lise Meitner adında bir kadın, 1945’te Kimya’da Nobel Ödülü’nü ortağı Otto Hahn’a verdiğinde göz ardı edildi . İkisinin birlikte yaptığı iş için tek başına kabul etti.

 

5 – Kinetik Enerji

 

Kadınların Keşifleri

 

Gabrielle-Emilie Le Tonnelier de Breteuil, Marquise du Chatelet, 18. yüzyıldan kalma bir filozof, matematikçi ve fizikçiydi . Bize bilinen ilk kinetik enerjinin yanı sıra Sir Isaac Newton’un ünlü eseri Doğal Felsefenin Matematiksel Prensipleri’nin Fransızcasına tercümesini de verdi . Bu güne kadar standart çeviri olmaya devam ediyor.

 

6 – Radyasyon

 

Kadınların Keşifleri

 

Polonya’da doğan Fransız bir bilim adamı olan Marie Curie, bugün radyasyon hakkında bildiklerimizin çoğunu keşfetti .

 

7 – Pulsar

 

Kadınların Keşifleri

 

Tarih 28 Kasım 1967 iki gökbilimci Jocelyn Bell Burnell ve Anthony Hewish, hızlı dönen, döndükçe elektromanyetik radyasyon ışını fırlatan, bir nötron yıldızının şaşırtıcı keşfini yapmak üzereydiler.

 

8 – Üst Kuark (Top Quark)

 

İlgili resim

 

Franklin’in parçacık fiziği dünyasında büyük bir keşif yaptığı tek zaman bu değildi. Ayrıca uzun zamandır beklenen Higgs bozonunu keşfeden CERN’deki ekibin bir parçasıydı. 

 

9 – Yavaş Işık

 

YAVAŞ IŞIK ile ilgili görsel sonucu

 

“Yavaş ışık” Danimarkalı fizikçi Lene Vestergaard Hau sayesinde kesinlikle bildiğimiz bir şey. Vakumda ışık saniyede 299,792 kilometre hızla ilerliyor. Bununla birlikte, ışık maddeden geçerken yavaşlar.

 

10 – HIV

 

Kadınların Keşifleri

 

Fransız virolog Francoise Barre-Sinoussi 2008’de Luc Montagnier ve Harald zur Hausen ile Nobel Fizyoloji vey Tıp Ödülü’nü paylaştı. 

Ödülün yarısı HIV’i keşfeden çalışmaları için Barre-Sinoussi ve Montagnier’e gitti.

BBC’nin kadınlar için yaptığı listeye bakma isterseniz. TIKLAYINIZ

KADINLAR İYİ VARSINIZ.

KADINLARIN KEŞİFLERİ – TARİHTEKİ 10 KADIN KEŞFİ - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Çigdem04 Ekim 2019

Kadınlar bir numaradır değerini bilin.

Asya04 Ekim 2019

Gerçekten güzel bir yazı olmuş beğeniyi hak ediyor

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Dondurma! Ev Yapımı Dondurma Çok Kolay! Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 10 Şaşırtıcı Bilgi Fenomenlerin Yaptığı Ek İşler Bol Kazançlı Akşama Kolay Sac Kavurma Tarifi Dünyanın En Pahalı Evi – Dudak Uçuklatan Cinsten Lezzeti Üst Seviye : Kayseri Pöç Tandır Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

Mekanımıza Hoşgeldiniz

Ay Tozu – Eğlence Platformu - Tüm Hakları Saklıdır