10 Milyonda 1 Olan 10 Şaşırtıcı Çocuk – Kimse İnanamıyor !


Hayatımız boyunca bizlere benzersiz ve özel olduğumuz söylendi. Özellikle küçük yaşlardayken ailemizden bu sözleri sıklıkla duymuşuzdur. Ne kadar çalışkan ne kadar akıllı ya da ne kadar zeki olduğumuz bizlere yıllarca söylenmiştir. Ancak bu sözlerin birçoğu insanda gereksiz özgüven artışından başka hiçbir işe yaramamaktadır. Çünkü dünyanın yüzde 99’unun özellikleri birbiri ile benzerlik gösterirken bunların sadece yüzde 1’i özel yeteneklere ve özel görünüme sahiptir. Biz de bu yazımızda sizlere Milyonda bir karşılaşılan özel çocuklardan bahsedeceğiz. Hazırsanız hemen yazımıza geçelim.

 

Luciana Wulkan :

 

 Eğer günbegün hareket etme yeteneğiniz kaybetseydiniz nasıl hissederdiniz? Çok nadir görülen bir hastalığa sahip olan Luciana Wulkan’ın hastalığı dünyada sadece iki milyon kişiden sadece birinde görülmektedir. Kasları seviyeli olarak sertleşen Luciana, gün geçtikçe yaşayan bir heykele dönüşmeye başlamış.  Luicana sadece iki buçuk yaşındayken ” Taş Adam Sendromu adı verilen bir hastalığa yakalanmıştır. Sağ eli taşlaştığı için sadece sol elini kullanabilen Luicana, parkta ve okulunda oynarken her zaman dikkatli olmak zorundaymış çünkü sertleşen kaslarını bir yere çarptığında inanılmaz acılar duyabiliyormuş. Milyonda bir görülen ve insanları büyük bir çaresizliğe ve umutsuzluğa sürükleyen bu hasatalık karşısında Luciana ailes ve arakadaşlarının yardımı ile her geçen gün psikolojik olarak güçlenmeye ve hayatta tutunmaya devam etmiştir. Tüm bu rahatsızlığa rağmen soyal yaşamına devam eden ve okulunda en başarılı öğrencilerden biri olan Luciana, aynı zamanda ortaya koyduğu bu karakter ile çevresine ilham kaynağı olmayı başarmıştır.

 

Angus Palmes :

 

 Etrafınızda kendi yaşlarından daha büyük gibi davranan bir çok çocukla karşılaşmış olabilirsiniz. Büyümüş de küçülmüş olarak da tabir edilen bu çocuklar bilgileri ve davranışlarıyla hepimizi şaşkınlığa uğratabilirler. Küçük bedende yaşayan olgun insanlar gibi görünene bu çocukara en iyi örnek ise Angus Palmes’dır. Üç yaşına geldiğinde büyümesi duran Angus Palmes, bugün 15 yaşında olsa da vücudu tıpkı üç yaşındaki bir bebek gibi görünmektedir. Angus’un sahip olduğu hastalık dünyada o kadar çok az görülüyor ki doktorlar henüz daha bu hasatalığa isim bulmuş değiller. Doktorları bile hayrete düşüren bu hastalıkta en uzman doktorların bildiği tek bir şey ise Angus’da kromozon bozukluğu olduğudur. Doktorlara ve ailesine göre bu durumun dünyadaki tek örneği olan Angus istatiksel olarak 7,5 milyarda bir görülen bir hasatalığa sahiptir. Konuşamayan ve yürüyemeyen Angus, etrafındakilerle parmakları ile yaptığı işaretlerle anlaşmaktadır. Ailesi ve arkadaşalrı sayesind bu durumun üstesinden gelen Angus’a etrafındakiler gerçek hayatın Benjamin-Button’ı lakabını takmışlardır.

 

Annabelle Whitehouse :

Annabelle Whitehouse : ile ilgili görsel sonucu

 

Sadece 5 yaşında küçük bir kız olan Annabelle hikayesinin internete yayılmasından sonra tüm dünyadan gazetecilerin ve habercilerin ilgi odağı haline gelmiştir.  ”ICHTHYOSİS ” adı verilen nadir bir deri hastalığına sahip olan Annabelle’in vücudundaki deriler günde toplam 14 kere dökülmektedir. Bazı insanların deri değiştiren yılanlara benzettiği bu kız normal ortalamanın oldukça üzerinde deri değiştirmektedir. Normal bir insanın ortlama olarak 35 günde deri değiştirirken Anabelle bu sürede toplam yüzlerce kez derisi dökülüp değişmektedir. Günde 4 kez özel kremleri sürmesi ve tüm vücuduna bandaj uygulaması gereken Annabelle, tüm bu olumsuz koşullara rağmen hayatın tadını çıkarmayı sürdürmektedir. Tıpkı diğer çocuklar gibi hayatını sürdürmeye çalışan Annabelle’in hayatındaki en önemli şey ise bale yapmakmış. Kendi hastalığına sahip olan diğer çocuklarla da iletişimde olan Annabelle, bu durumun üstesinden gelmek için kurulmuş olan yardım kuruluşlarında aktif bir görev de almaktadır.

 

Isaac Hughes :

 

Duygularınızı göstermeden bir hayat geçrimenin nasıl bir his olduğunu tahmin edebiiyor musunuz? Isaac Hughes, Moebius sendromu adı verilen bir hastalıkla doğmuş bir çocuktur. Bir tür yüz felci türü olan bu hastalık o kadar nadir görülüyormuş ki bu hastalığın tanısını koymak için herhangi bir test bulunmuyormuş. Bu hastalığın dünyada ilk örneği olan Isaac, bebekken yemekte zorlanırken aynı zamanda güçsüz kasları nedeniyle hareket etmekte zorlanıyormuş. En çok gözlerini hareket ettirmekte zorlanan İsaac aynı zamanda iletişim kurmakta da hastalığı yüzünden sıkıntı yaşamaktadır. Tıpkı bizler gibi konuşma ve duygularını gösterme güdüsüne sahip olmayan Isaac, iletişim kurmanın oldukça yaratıcı bir yolunu bulmuştur. Bir pandomimci gibi ellerini kullanan Isaac, bu sayede arkadaşları ve sevdikleri ile çok iyi anlaşabilmektedir. Oldukça akıllı bir çocuk olduğu da bilinen Isaac, zor durumuna rağmen her zaman mutlu olmasıyla dikkatleri çekmektedir.

Kaylee Halko :

 

Kaylee Halko’nun hikayesini duyduğunuzda aslında hayatınızdaki dertlerin ne kadar önemsiz ve küçük olduğunu farkedeceksiniz. Günümüzde bir çok gencin derdi sevgili bulma, sosyal hayatta başarılı olma ve vaya okulu bitirme gibi küçük sounlarken Kaylee Halko’nun mücadele ettiği sorunlar bunlardan oldukça farklıdır. En büyük mücadelesi hayatta kalmak ve onu ilk kez gören insanların tepkisi ile uğraşmak zorunda kalan Kaylee, Progeria adı verilen hızlı yaşlanma sendromuna sahip olarak dünyaya gelmiştir. Oldukça tehlikeli olan ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bu hastalık, insanın kendinden sekiz kat daha yaşlı görünmesine yol açmaktadır. Ancak tüm bu zorluklara rağmen Kaylee hayatını birçoğumuzdan daha iyi yaşamanın yolunu bulmuştur. Büyük bir sosyal medya platformunda fenomen olmayı başaran Kaylee, hayranları ile birlikte koyduğu vidrolarla en çok izlenen kişilerden bir tanesi olmayı başarmış. Aynı zamanda insatagramda da büyük bir kitleye hitap eden Kaylee, tüm takipçilerine ilham kaynağı olmayı başarmıştır.

 

Ramses Sanguino :

 

4 yaşındayken zorlu denklemleri çözebilen ve birden farklı dili akıcı bir şekilde konuşabilen  Ramses Sanguino, iki yaşındayken Japonca, 13 aylıkken ise Rusça konuşmayı öğrenmiştir. 5 başında en zorlu cebir problemlerini çözmeye başlayan Ramses,  otizme sahip olarak dünyaya gelmiştir. Ailesi tarafından telepatik güçlere sahip olduğu söylenen ve insanların akıllarını okuyabildiği söylenen Ramses, internette viral olan bir videoda annesinin tuttuğu oyun kartına bakmadan bu kartın hangisi olduğunu doğru tahmin etmektedir. Tüm bu akıl okuma meselesini bir kenara bırakırsak, doktorlar Ramses’in üzerinde yaptığı bir araştırmada Ramses’in milyonda bir görülen öğrenme yeteneği olduğunu ortaya koymuşlar. Normal bir yetişkinin bir dili öğrenmesi için bir veya iki yıl gerekirken bu Ramses için sadece birkaç aymış. Bunun yanı sıra çok güçlü problem çözme yetisine sahip olan Ramses, bir matematik problemi gördüğünde bunu en hızlı bir şekilde çözüme ulaştıracak kapasitedeymiş.

Sophi Green :

 

Sophi ile ilgili ilk dikkat çeken şey küçük kızın insanların içini aydınlatan umut dolu gülüşlüdür. Çin’de dünyaya gelen ve iki yaşında Amerika’lı bir aile tarafından evlatlık edinilen Sophi’yi bu kadar özel kılan şey ise sadece kollarının olmaması değildir. Bu küçük kızı dünyada özel yapan şey sadece ayaklarını kullanarak hayattaki her şeyi tıpkı diğer yaşıtları gibi başarmasıdır. Resim çizmekten, yazmaktan ve bisiklete binmekten hoşlanan Sophi, bu ve bunun gibi diğer etkinlikleri sadece ayaklarını kullanarak başarmaktadır. Aynı zamanda bale yapmaktan da hoşlanan Rophi, küçük yaşlarda ilk olarak ayakları ile nasıl yemek yiyeceğinin yolunu bulmuş ve o saatten sonra ayaklarıyla da elleriyle yapabileceklerini yapabileceğini farketmiş.

 

Ever Audette :

Yaşlandığınızda sorumluluklarınızın da arttığını ve bunlar için yeterli zamanınızın olmadığını göreceksiniz. Bunun için de yetişkin insanların uykularından feragat ettiklerini ve uykuya harcadıkları zamanı işlerine ayırdğını görebilirsiniz. Birçoğumuz bu yüzden her sabah bir kaç dakika fazladan uyumanın bile hayallerini kurarız. Fakat bu durumun tam tersi bebeklikte başımıza gelmektedir. Aileler çocuklarının daha çok uyuması için uğraşırken bu durum yetişkinlikte tam tersine dönmektedir. Ancak Ever Audette’in durumu normal hayattan o kadar farklı ki bu küçük kız geceleri sadece 90 dakika uyuyabiliyor. Bunu daha ilginç kılan nokta ise küçük kızın daha fazla uykuya ihtiyaç duymuyor oluşudur. Angelman Sendromu adı veirlen bir rahatsızlıkla dünyaya gelen Ever’in bu durumunun tıp literatüründe hiç bir çözümü ve çaresi bulunmuyor. Her zaman mutlu ve enerji dolu olan Ever’in uyku sorunu onun günlük hayatını etkilemezken Ever başka bir rahatsızlıktan dolayı konuşma bozukşuğu çekmektedir.

 

Grace Esther :

 

 İnternette yayılan fotoğrafından sonra tüm dünya tarafından konuşulan Grace Esther Kamerun’da yaşayan 11 yaşında bir kız çocuğu. Farklı görüntüsünün yanınad sağır ve dilsiz olan Grace, Kamerun’daki bir yetimhanede yaşamını sürdürmektedir. Büyüleyici mavi gözleri ve çilleri ile birden sosyal medyanın ortasına bamba gibi düşen bu genç kız  için bir çok yardımsever yardım kampanyası başlatmış ve genç kızın duyma ve konuşma problemini çözmek için yeteri miktarda para toplanmıştır.

 

Mori :

İnternete yayılan fotoğraflar sayesinde herkesin sevgisini kazanan küçük Mori adındaki bu küçük kız, kıvırcık saçları ile dikkat çekiyor. Sadece adının Mori olduğu bilenen ve internette kendisi ile başka hiç bir bilginin bulunmadığı bu kızın kim olduğu büyük bir merak konusudur.


Beğendinizmi ? Arkadaşlarınızla Paylaşın !

103
91 , 103 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − 1 =

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Mahçup Mahçup
0
Mahçup
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Öğretici Öğretici
0
Öğretici
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Havalı Havalı
0
Havalı
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format